csende

Tipy na výlet

Hrady

Litice ( 23 km) - Součástí expozice jsou rozsáhlý hradní areál, vnitřní prostory dochovaného jižního paláce, ukázky archeologických nálezů z 15. až 17. století, rytiny okolních hradů, expozice dobových pohlednic, věž s rozhledem do okolí. V areálu se příležitostně konají výstavy, vystoupení skupin historického šermu a další kulturní a společenské akce.

Potštejn (30 km) - Zříceniny Potštejna, jednoho z nejrozsáhlejších českých hradů, může turista putující údolím Divoké Orlice na Rychnovsku sotva přehlédnout. Prohlídka jeho trosek, zvláště co se opevnění týče, bude pro každého turistu silným zážitkem. Známý spisovatel Alois Jirásek využil skutečných událostí a zasadil na Potštejn dění svého románu Poklad.

Litice nad OrlicíV půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice. Hrad vybudovali členové rodu Půticů. Za držení Jiřího z Poděbrad se na hradě do roku 1468 prováděly velké a nákladné úpravy, které vytvořily z Litic v 15. století jednu z nejpřednějších pevností v Čechách.

Zámky

Rychnov n. Kněžnou (30 km) - Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel; obrazová galerie; Muzeum hraček;

Doudleby ( 28 km) - Nevelký, ale půvabný zámek je dílem italských renesančních umělců. Unikátní sgrafitová výzdoba, pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, je vysoce ceněna odborníky i širokou veřejností. Nenechte si ujít procházku zámeckým parkem v sousedství nově zbudované obory; rozhledna Vrbice (+5 km);

Potštejn (30 km)- Barokní zámek byl postaven v roce 1749 hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré. Přijeďte se podívat, jak rekonstrukce pokračuje. V zámku můžete shlédnout historické interiéry a od roku 2007 je zpřístupněn také mramorový sál se vzácným, bohatě zdobeným, štukovým stropem.
www.zamekpotstejn.cz

Častolovice (34 km) - Zámek Častolovice, sídlo pánů z Oppersdorfu a poté Šternberků, jimž náleží i dnes, je hodnotnou renesanční stavbou. Architektura zámku a přilehlého parku je v tomto případě navíc obohacena o mimořádně cenné interiéry, což všechno dohromady činí z Častolovic pozoruhodný objekt.

Opočno (52 km) - Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. Pro svoji historickou i uměleckou hodnotu byl zámek prohlášen národní kulturní památkou.

Nové Město n. Metují (56 km)- Zámek v Novém Městě nad Metují je součástí městské památkové reservace a nachází se v západním rohu náměstí. Byl postaven společně s městem, původně jako pozdně gotický hrad, který měl město 

Pastvinská přehrada

Začala se stavět v roce 1933 a její výstavba trvala 5 let. Jelikož stavba přehrady probíhala v období ekonomické krize, rozhodlo tehdy ministerstvo ekonomie o tom, že bude vystavěna z kamene, aby bylo zaměstnáno co nejvíce lidí. Protože v té době bylo běžné využívat při výstavbě beton, jedná se o poslední kamennou hráz v ČR. Přehrada je dnes oblíbenou turistickou destinací. Je tu mnoho pláží a vodních atrakcí, přes léto jezdí okolo přehrady Vláček pastviňáček


Vejdova lípa

Nad Pastvinskou přehradou roste starý, památný strom - takzvalá Vejdova lípa. Strom pochází z doby, kdy ještě obec Pastviny naeexistovala. Svým obvodem je to nejmohutěnjší strom na území České republiky. Jeho věk se odhaduje na 700 až 800 let.


Muzeum Řemesel Letohrad

(9 Km) - Muzeum řemesel bylo otevřeno 18. května 2000. Je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou 1750 m2 je největším mezeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840 - 1930.


Tvrz Orlice

(10 Km) - Tvrz Orlice se nachází na okraji města Letohradu, uprosrtřed přírody. Sídlo vzniklo pravděpodobně nakonci 13. století, v 16 století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Po odstěhování šlechty z Orlice v 1650 na kyšperecký zámek byl objekt upraven na horpodářské účely. Koncem 20. stolení byly do areálu dostavěny autodílny a objekt tvrze 40 let chátra. V roce 2008 začala obnova celého areálu, po dokončení revitalizace byl areál v roce 2012 otevřel pro veřejnost a vznikl tak nový turistický cíl.


Sportareál České Petrovice

(10 Km) - Sportovní areál poskytující letní vyžití, můžete si zde v červnu a červenci užít letní tubing, trampolíny, jízdu na kladce, vodní narážedla a horské terenní káry. Občerstvit se můžete ve SKI BARU, kde Vám v letní sezóně připraví čerstvého pstruha, kterého si můžete sami chytit v místním potoce.


Ski centrum Říčky

(20 Km) - Další turisty oblíbené místo je Ski areál Říčky, kde od letní sezóny 2017 můžete vyzkoušet Bike park, lanovká Vás vyveze nahoru a důlů je to už na Vás. Bike park je jak pro zkušené jezdce, tak i pro začátečníky. V areálu dále najdede lanové centrum nebo můžete vyzkoušet horské terénní koloběžky a tříkolky.


Dolní Morava

(23 Km) - Jak už napovídá slogan areálu "Hory zážitků" tady se vyřádí malí i velcí. V areálů na Vás čeká sedačková lanovka vedoucí pod Stezku v oblacích, která je vysoká 55 metrů a k cestě dolů můžete využít skluzavku. Dalšími aktivitami jsou terénní koloběžky, bobová dráha, BagJump, DiskGolf park a šlapací káry. Děti mohou navštívit Mamutíkův vodní park, Lesní žážitkový park nebo Pískový svět. Pro dospělé tu je Adrenalin park se spoustou adrenalinových zážitků.Vybavenost

Penzion Pastviny, Pastviny č.p. 143, Žamberk

Rezervace - tel: +420 605 399 299, rezervace@penzion-pastviny.cz

Created 2021 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o.